Групи присадок

12.11.2016

Групи присадок

Якісні присадки містять в собі хімічні сполуки з протизношувальними, протиокислювальними і миючими властивостями. Вони захищають елементи механізмів та боряться із старінням олив. Даного типу присадок існує дуже багато, і про них можна написати цілу книгу.

Віскозаторні присадки впливають на в'язкісно-температурні властивості оливи. Необхідний для всесезонного моторної оливи віскозатор не дозволяє їй при низькій температурі перетворитися в желе, а при високій  - не дає стати схожим на воду. Втім, можливості впливати на в'язкісно-температурні характеристики олив значно ширші та не обмежуються боротьбою з морозом і спекою. 

Депрессори - назва присадок говорить сама за себе. Не в тому сенсі, що вони оберігають оливу від депресії, а в тому, що вони знижують температуру застигання. Цей компонент необхідний для зимових і всесезонних олив. На відміну від віскозаторних присадок, цей компонент "працює в одному напрямку".

Антипінні присадки, здається, не вимагають пояснень. Олива рухається по каналах з величезним тиском і швидкістю, працює в механізмах з тисячами обертів на хвилину. При цьому вона не повинна бути схожа на пиво ...
Наявність цих присадок, що визначає сферу застосування і властивості олив, знайшла відображення в сучасній системі маркування та класифікації. А ось цей аспект вже значно важливіший для споживача, ніж знання про виробництво олив.

Варто зазначити, що в технічній літературі різних країн класифікація по групах може мати значні відмінності. Деякі фахівці, прагнучи бути зрозумілими споживачеві, класифікують присадки за двома категоріями: присадки, що впливають на в'язкісно-температурні характеристики та всі інші, так звані якісні присадки - антиокислювальні, антипінні, присадки проти старіння оливи і т.д.

До речі, на цих в'язкісно-температурних і якісних параметрах побудовані основні світові системи класифікації та маркування більшості відомих олив. Серед них найбільш поширеною є американська класифікація SAE і API, що застосовується, в тому числі, для європейських олив. Хоча, при цьому, існує власна європейська класифікація ACЕА. Классіфікація і маркування по ГОСТам - куди складніше для споживчого розуміння і вельми заплутана. Існує ще й власна українська класифікація, яка не отримала широкого поширення.