Загальні властивості мастильних матеріалів

15.11.2016

Загальні властивості мастильних матеріалів

Якщо запитати у будь-якої людини з середньою освітою, навіщо потрібні мастильні матеріали, він, швидше за все, згадає лише дві функції: зменшення тертя і захист механізмів від зносу. І буде абсолютно правий!
Ці первинні функції оливи. Однак, із розвитком галузі, на оливи і мастила покладено куди більшу кількість дуже важливих і абсолютно незамінних функцій.

Чи багато автолюбителів знають про те, що через систему охолодження двигуна внутрішнього згоряння - водяний радіатор - йде лише 60% тепла, що виробляється від згоряння палива і від тертя. Значну роль в терморегуляції механізму грають мастильні матеріали, які не просто знижують тертя, але й беруть на себе роль охолоджуючої рідини. Недарма в багатьох механізмах присутні масляні радіатори, значення яких залишається загадкою для дилетантів.

Протизносні властивості оливи, здається, не вимагають детальних пояснень. Кожен розуміє, що тертя металу об метал або будь-який інший конструкційний матеріал - процес свідомо згубний, що веде до двох негативних для техніки наслідків: механічного зношування пари, що треться і відчутного підвищення температури. Олива створює плівку - захисний шар між парами що труться, а здатність утримувати цей шар в будь-яких умовах є найважливішою характеристикою якості оливи.

Не менш важливою властивістю мастильних матеріалів є їх мийно-диспергуючих функція. Простіше кажучи, здатність утримувати механізм в чистоті, а побічні продукти - результат забруднення і окислення - в підвішеному стані, що не дозволяє налипати на поверхні тертя механізму і засмічувати масляні канали.

Настільки ж важливі для мастильних матеріалів антикорозійні властивості, що захищають матеріал від згубного впливу навколишнього середовища. Оливи мають електроізоляційні функції, працюють в аммортизаторах, в турбінах і гідравлічних механізмах, в компресорах, служать інструментом консервації техніки і багато в чому сприяють вирішенню екологічних проблем.